pl
en
ja

Co lepiej, żebyś wiedział o pałeczkach

14:57 20 marca 2018

Co lepiej, żebyś wiedział o pałeczkach14:57 20 marca 2018

Zanim wróciłam z mojej króciutkiej wycieczki do Japonii, to oczywiście wybrałam się na zakupy, co by znaleźć jakieś pamiątki dla siebie, mojej rodziny i znajomych. Lista osób, którym chciałam coś przywieźć okazała się być znacznie dłuższa niż wcześniej szacowałam.  Musiałam się w związku z tym zdecydować na jakieś niezajmujące zbyt wiele miejsca upominki, żeby pomieścić wszystko w mojej walizce.

Przeważnie stawiałam na pałeczki. Chociaż większość osób, którym je dałam wiedziała jak się nimi poprawnie posługiwać, to okazało się, że część z nich nigdy nie słyszała o „pałeczkowych tabu”!  Podczas korzystania z pałeczek należy bowiem uważać nie tylko na sposób ich trzymania, lecz trzeba się liczyć również z wieloma innymi zasadami. Dziś opowiem o dwóch z nich.

Do najczęściej łamanych (również przez Japończyków ;)) pałeczkowych tabu zaliczamy watashi-bashi (渡し箸), czyli robienie swego rodzaju „mostu” z pałeczek, poprzez położenie ich na naszej miseczce z jedzeniem, gdy chcemy sobie zrobić przerwę.

Takie ich ułożenie jest akceptowalne (choć nie wg wszystkich) jedynie w wypadku, gdy skończyliśmy cały posiłek – jednak jeśli położymy je w taki sposób, że się skrzyżują, to za każdym razem zostanie to odebrane jako niegrzeczne.

Najlepszym wyjściem jest skorzystanie ze specjalnych podstawek na pałeczki, czyli hashi-oki (箸置き). Jeżeli takowych nie posiadamy, a korzystamy z jednorazowych pałeczek – możemy wykorzystać jako podstawkę ich papierowe opakowanie. Ewentualnie możemy położyć nasze pałeczki na brzegu tacy, na której przyniesiono nam nasz posiłek.

Drugim tabu, o którym chciałabym dziś wspomnieć jest tate-bashi (立て箸), nazywane również hotoke-bashi (仏箸). Tabu to polega na wbiciu pałeczek do ryżu w naszej miseczce, gdy np. potrzebujemy wolnej ręki, żeby się czegoś napić.

Dlaczego nie należy tak robić? Otóż dlatego, iż takie pozostawienie pałeczek ma przynosić pecha, gdyż jest w Japonii bezpośrednio kojarzone z… buddyjskimi ceremoniami pogrzebowymi!  Miseczka ryżu z wbitymi w niego pionowo pałeczkami to bowiem jeden z darów dla osoby zmarłej, ofiarowanych przez jej bliskich. Więc jeśli nie chcecie zasugerować znajomemu, z którym wyszliście na obiad, że to może być jego ostatni posiłek w życiu –  uważajcie, żeby nie zostawiać tak swoich pałeczek 😉

Takich reguł jest jeszcze sporo więcej. Jeżeli chcecie mieć pewność, że nie popełnicie jakiejś gafy podczas kolacji z japońskimi przyjaciółmi, warto w wolnej chwili zapoznać się z pałeczkową etykietą 😉

Agata Krukowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • Urlop w japońskim stylu

    Urlop w japońskim stylu

    Wszyscy znamy wizerunek zapracowanego Japończyka, który jest gotowy poświęcić dla firmy życie prywatne, i któremu grozi karooshi, czyli śmierć z przepracowania. A jak jest naprawdę? Choć nie jestem pewna, czy w poniższym rankingu Expedii zostały wzięte pod uwagę wszystkie kraje …Czytaj więcej
  • Anime za darmo i pod ręką

    Anime za darmo i pod ręką

    Na pewno większość z Was zauważyła wkroczenia na rynek „filmów online na życzenie” serwisu Netflix. Ponieważ oferuje on bezpłatny, miesięczny okres próbny, postanowiłam się zarejestrować. Jakież było moje zaskoczenie, gdy obok takich seriali jak amerykański „House of cards” zobaczyłam całkiem …Czytaj więcej

Newsletter