← Wróć do listy artykułów

Daruma, lalka-mnich

Daruma, lalka-mnich

W zeszłym tygodniu opowiadałam Wam nieco o pewnym charakterystycznym kotku, którego możecie spotkać w japońskich domach i restauracjach – maneki-neko (招き猫), to jednak nie jedyna  pojawiająca się tam postać – równie często spotkamy pewną lalkę typu okiagari-kobōshi (起き上がり小法師), czyli taką, która sama się podnosi, przedstawiającą… buddyjskiego mnicha!

Laleczka Daruma (達磨), bo to o niej mowa, to najczęściej czerwona figurka z namalowanymi oczami bez źrenic, która swoim wyglądem miała przypominać na wpół legendarną postać buddyzmu zen – Bodhidharmę. Krzaczaste brwi i broda, to tylko niektóre znaki rozpoznawcze – według niektórych opowieści, Bodhidharma tak długo medytował na siedząco, że jego nogi uschły i odpadły, a ręce sam kazał sobie uciąć, gdyż „za bardzo go rozpraszały” – i właśnie dlatego nasza laleczka również pozbawiona jest kończyn.

Ciężko odmówić legendarnemu mnichowi determinacji i oddania sprawie – nic więc dziwnego, że jego wizerunek w formie jest obecnie wykorzystywany jako talizman, dla ludzi mających jakieś życzenie lub postanowienie, do którego spełnienia chcą dążyć.  Sam fakt, że laleczka po przewróceniu sama wstaje, jest już uznawany za symbol optymizmu.

Darumę (laleczkę oczywiście) najczęściej nabywa się z okazji Nowego Roku, kiedy to wielu ludzi składa postanowienia na nadchodzące 365 dni – można go sobie jednak sprezentować  również  w każdym innym dniu, gdy tylko uznamy, że przyda nam się trochę wsparcia, by osiągnąć jakiś nasz zamierzony cel.

Jak należy używać takiego amuletu? Wystarczy domalować Darumie źrenicę lewego oka, intensywnie myśląc przy tym o życzeniu lub postanowieniu, które chcemy zrealizować i postawić lalkę w widocznym miejscu, by nieustannie przypominała nam o naszym celu. Gdy już go osiągniemy, domalowujemy drugą źrenicę – tym samym Daruma w pełni odzyskuje wzrok, co ma być symbolem jego oświecenia.

Następnie powinno się odnieść laleczkę do świątyni, gdzie zostanie uroczyście spalona. Należy tak również postąpić w przypadku, gdy po roku od zamalowania pierwszego oka nasze życzenie wciąż się nie spełni – wszystko po to, żeby laleczka nie zaczęła  przynosić pecha.

Tak jak w przypadku maneki-neko, Daruma również doczekał się swoich kolorowych wariacji. Chociaż najczęściej spotkamy się z czerwoną wersją, nawiązującą do koloru płaszcza legendarnego mnicha, która ma być odpowiedzialna za przynoszenie szczęścia w dążeniu do realizacji naszych postanowień, natkniemy się także na m.in. czarnego Darumę odpędzającego złe moce, złotego – przyciągającego bogactwo, zielonego – odpowiedzialnego za zdrowie, czy różowego, który troszczy się o miłość.

Jeżeli łapiecie się czasem na tym, że poddajecie się w połowie drogi albo postawiliście sobie ostatnio jakiś nowy cel – może warto zaopatrzyć się w takiego małego pomocnika? 😉

Skontaktuj się z nami

zapisy@wsjj.pl - zapisy/zapytania o kursy
kontakt@wsjj.pl - cała reszta :)
690 096 058 - centrala

dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 9-14

Honorujemy Kartę Warszawianki i Warszawiaka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz telefonicznie, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. czytaj więcej