pl
en
ja

Dlaczego Biały Dzień jest biały?

14:30 12 marca 2018

Dlaczego Biały Dzień jest biały?14:30 12 marca 2018

Miesiąc temu pisałam Wam o Walentynkach w Japonii – nie mogłabym więc teraz nie opisać szerzej święta bezpośrednio z nimi związanego, czyli White Day (ホワイトデー). Jak być może pamiętacie, obchodzi się go 14 marca i jest to dzień, w którym chłopcy odwdzięczają się swoim dziewczynom, koleżankom i współpracownicom za czekoladki, które otrzymali na Walentynki. Tak jak japońskie Święto Zakochanych, White Day również ma kilka swoich zasad, o których należy wiedzieć, żeby nie popełnić przypadkiem jakiejś gafy 😉

Jednymi z rzeczy, o których warto pamiętać, są ukryte znaczenia niektórych z wręczanych podczas White Day prezentów. Żeby było ciekawiej, część z tych znaczeń uległa różnym zmianom i modyfikacjom, przez co momentami ciężko stwierdzić na sto procent, która z ich wersji tak naprawdę obowiązuje. Wszystko wydaje się zależeć od danego czasu, miejsca, a nawet konkretnej osoby.

Dobrym przykładem mogą być tu pianki, czy  jak kto woli – marshmallows. Wcześniej to właśnie one były uznawane za typowy sposób odwdzięczania się dziewczętom za ich czekoladki, co więcej – to od ich koloru Biały Dzień wziął swoją nazwę (a oryginalnie nazywał się po prostu Marshmallow Day).

Obecnie jednak można się spotkać również ze skrajnie inną interpretacją – z racji tego, że pianki stosunkowo szybko rozpływają się w ustach, czyli są na swój sposób nietrwałe, pojawiła się opinia, że wyrażają tym samym bardzo słabe uczucie sympatii lub wręcz antypatię względem obdarowywanej osoby.

Zgodnie z tą samą teorią, ciasteczka mają być równoznaczne z chęcią pozostania (tylko) przyjaciółmi, a to cukierki, dokładniej mówiąc – landrynki, mają symbolizować romantyczne uczucia. Jednak według innej wersji, to ciasteczka mają być wyznaniem miłości, podczas gdy cukierki mają oznaczać mniejszy stopień sympatii, a symbolem prośby o zostanie przyjaciółmi ma być biała czekolada.

Biorąc pod uwagę wszystkie te nieścisłości, stosunkowo łatwo o ewentualne nieporozumienie – na wszelki wypadek być może warto więc jasno określić, z jaką intencją wręczamy nasz prezent lub zdecydować się na coś bezpieczniejszego, bez żadnych nieprzewidzianych podtekstów – jak kwiaty czy biżuteria.

Należy przy tym jednak pamiętać o jeszcze jednej zasadzie – zgodnie z regułą sanbai gaeshi (三倍返し) prezenty dla dziewcząt z okazji White Day powinny mieć trzy razy większą wartość niż czekoladki lub inne upominki, które same wręczyły podczas Walentynek. Jeżeli planujecie obchodzić w tym roku Biały Dzień – przypomnijcie sobie dokładnie, co dostaliście z okazji Dnia Zakochanych, co by niechcący nie wyjść na skąpców…  Jednak przede wszystkim skupcie się na tym, by spędzić ten dzień wspólnie jak najprzyjemniej!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • 10 rzeczy, które warto zrobić w Japonii

    10 rzeczy, które warto zrobić w Japonii

    Poniżej mój bardzo subiektywny ranking 10 rzeczy, których sama w Japonii doświadczyłam, i które polecam też Wam:   1. Odmoknij w onsenie Czyli gorących źródłach. Tak, kąpiemy się tam nago (oczywiście panie i panowie oddzielnie), ale uwierzcie mi, warto odrzucić …Czytaj więcej
  • Piekło egzaminów

    Piekło egzaminów

    Już w piątek rozpoczęły się pierwsze egzaminy maturalne, a zaraz po nich powoli wkroczymy w okres studenckiej sesji egzaminacyjnej  – a pogoda za oknem taka ładna, że nawet nie chce się o takich rzeczach myśleć! Maturzyści czują się teraz pewnie …Czytaj więcej

Newsletter