pl
en
ja

Dlaczego Biały Dzień jest biały?

14:30 12 marca 2018

Dlaczego Biały Dzień jest biały?14:30 12 marca 2018

Miesiąc temu pisałam Wam o Walentynkach w Japonii – nie mogłabym więc teraz nie opisać szerzej święta bezpośrednio z nimi związanego, czyli White Day (ホワイトデー). Jak być może pamiętacie, obchodzi się go 14 marca i jest to dzień, w którym chłopcy odwdzięczają się swoim dziewczynom, koleżankom i współpracownicom za czekoladki, które otrzymali na Walentynki. Tak jak japońskie Święto Zakochanych, White Day również ma kilka swoich zasad, o których należy wiedzieć, żeby nie popełnić przypadkiem jakiejś gafy 😉

Jednymi z rzeczy, o których warto pamiętać, są ukryte znaczenia niektórych z wręczanych podczas White Day prezentów. Żeby było ciekawiej, część z tych znaczeń uległa różnym zmianom i modyfikacjom, przez co momentami ciężko stwierdzić na sto procent, która z ich wersji tak naprawdę obowiązuje. Wszystko wydaje się zależeć od danego czasu, miejsca, a nawet konkretnej osoby.

Dobrym przykładem mogą być tu pianki, czy  jak kto woli – marshmallows. Wcześniej to właśnie one były uznawane za typowy sposób odwdzięczania się dziewczętom za ich czekoladki, co więcej – to od ich koloru Biały Dzień wziął swoją nazwę (a oryginalnie nazywał się po prostu Marshmallow Day).

Obecnie jednak można się spotkać również ze skrajnie inną interpretacją – z racji tego, że pianki stosunkowo szybko rozpływają się w ustach, czyli są na swój sposób nietrwałe, pojawiła się opinia, że wyrażają tym samym bardzo słabe uczucie sympatii lub wręcz antypatię względem obdarowywanej osoby.

Zgodnie z tą samą teorią, ciasteczka mają być równoznaczne z chęcią pozostania (tylko) przyjaciółmi, a to cukierki, dokładniej mówiąc – landrynki, mają symbolizować romantyczne uczucia. Jednak według innej wersji, to ciasteczka mają być wyznaniem miłości, podczas gdy cukierki mają oznaczać mniejszy stopień sympatii, a symbolem prośby o zostanie przyjaciółmi ma być biała czekolada.

Biorąc pod uwagę wszystkie te nieścisłości, stosunkowo łatwo o ewentualne nieporozumienie – na wszelki wypadek być może warto więc jasno określić, z jaką intencją wręczamy nasz prezent lub zdecydować się na coś bezpieczniejszego, bez żadnych nieprzewidzianych podtekstów – jak kwiaty czy biżuteria.

Należy przy tym jednak pamiętać o jeszcze jednej zasadzie – zgodnie z regułą sanbai gaeshi (三倍返し) prezenty dla dziewcząt z okazji White Day powinny mieć trzy razy większą wartość niż czekoladki lub inne upominki, które same wręczyły podczas Walentynek. Jeżeli planujecie obchodzić w tym roku Biały Dzień – przypomnijcie sobie dokładnie, co dostaliście z okazji Dnia Zakochanych, co by niechcący nie wyjść na skąpców…  Jednak przede wszystkim skupcie się na tym, by spędzić ten dzień wspólnie jak najprzyjemniej!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • W końcu wyciągnęłam z szafy swoją zimową kurtkę – to znak, że już rozpoczął się ten okres, kiedy jest tak zimno, że najchętniej chodziłabym po świecie opatulona w swoją kołdrę.  Jeżeli też jesteście takimi zmarzluchami, to mam dziś dla Was …Czytaj więcej
  • Obowiązek…picia?

    Obowiązek…picia?

    Japończycy są uznawani są za jednych z najbardziej pracowitych ludzi na świecie. Raporty o liczbie wyrabianych przez nich nadgodzin, okrążające internet zdjęcia japońskich pracowników firm, zasypiających ze zmęczenia w pociągach, czy wiadomości o kolejnych przypadkach śmierci z przepracowania, sprawiły, że …Czytaj więcej

Newsletter