← Wróć do listy artykułów

Dlaczego Biały Dzień jest biały?

Dlaczego Biały Dzień jest biały?

Miesiąc temu pisałam Wam o Walentynkach w Japonii – nie mogłabym więc teraz nie opisać szerzej święta bezpośrednio z nimi związanego, czyli White Day (ホワイトデー). Jak być może pamiętacie, obchodzi się go 14 marca i jest to dzień, w którym chłopcy odwdzięczają się swoim dziewczynom, koleżankom i współpracownicom za czekoladki, które otrzymali na Walentynki. Tak jak japońskie Święto Zakochanych, White Day również ma kilka swoich zasad, o których należy wiedzieć, żeby nie popełnić przypadkiem jakiejś gafy 😉

Jednymi z rzeczy, o których warto pamiętać, są ukryte znaczenia niektórych z wręczanych podczas White Day prezentów. Żeby było ciekawiej, część z tych znaczeń uległa różnym zmianom i modyfikacjom, przez co momentami ciężko stwierdzić na sto procent, która z ich wersji tak naprawdę obowiązuje. Wszystko wydaje się zależeć od danego czasu, miejsca, a nawet konkretnej osoby.

Dobrym przykładem mogą być tu pianki, czy  jak kto woli – marshmallows. Wcześniej to właśnie one były uznawane za typowy sposób odwdzięczania się dziewczętom za ich czekoladki, co więcej – to od ich koloru Biały Dzień wziął swoją nazwę (a oryginalnie nazywał się po prostu Marshmallow Day).

Obecnie jednak można się spotkać również ze skrajnie inną interpretacją – z racji tego, że pianki stosunkowo szybko rozpływają się w ustach, czyli są na swój sposób nietrwałe, pojawiła się opinia, że wyrażają tym samym bardzo słabe uczucie sympatii lub wręcz antypatię względem obdarowywanej osoby.

Zgodnie z tą samą teorią, ciasteczka mają być równoznaczne z chęcią pozostania (tylko) przyjaciółmi, a to cukierki, dokładniej mówiąc – landrynki, mają symbolizować romantyczne uczucia. Jednak według innej wersji, to ciasteczka mają być wyznaniem miłości, podczas gdy cukierki mają oznaczać mniejszy stopień sympatii, a symbolem prośby o zostanie przyjaciółmi ma być biała czekolada.

Biorąc pod uwagę wszystkie te nieścisłości, stosunkowo łatwo o ewentualne nieporozumienie – na wszelki wypadek być może warto więc jasno określić, z jaką intencją wręczamy nasz prezent lub zdecydować się na coś bezpieczniejszego, bez żadnych nieprzewidzianych podtekstów – jak kwiaty czy biżuteria.

Należy przy tym jednak pamiętać o jeszcze jednej zasadzie – zgodnie z regułą sanbai gaeshi (三倍返し) prezenty dla dziewcząt z okazji White Day powinny mieć trzy razy większą wartość niż czekoladki lub inne upominki, które same wręczyły podczas Walentynek. Jeżeli planujecie obchodzić w tym roku Biały Dzień – przypomnijcie sobie dokładnie, co dostaliście z okazji Dnia Zakochanych, co by niechcący nie wyjść na skąpców…

Jednak przede wszystkim skupcie się na tym, by spędzić ten dzień wspólnie jak najprzyjemniej!

Skontaktuj się z nami

zapisy@wsjj.pl - zapisy/zapytania o kursy
kontakt@wsjj.pl - cała reszta :)
690 096 058 - centrala

dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 9-14

Honorujemy Kartę Warszawianki i Warszawiaka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz telefonicznie, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. czytaj więcej