pl
en
ja

Gdzie warto spędzić zimę w Japonii

14:15 16 stycznia 2018

Gdzie warto spędzić zimę w Japonii14:15 16 stycznia 2018

Mamy już środek stycznia! Chociaż dla studentów to czas zbrojeń przed sesją, a dla osób pracujących ten okres może nie wyróżniać się niczym szczególnym (no chyba, że właśnie wzięliście sobie urlop ;)), to w szkołach właśnie rozpoczynają się ferie zimowe! Gdyby przypadkiem ktoś z Was planował je spędzić w Japonii, to mam dla Was krótki opis trzech zimowych atrakcji, których nie możecie przegapić!

Ci, którzy chcieliby zakosztować pięknej, śnieżnej zimy z prawdziwego zdarzenia, zdecydowanie powinni obrać kurs na Hokkaidō (北海道). Nie dość, że to istny raj dla fanów jazdy na nartach czy snowboardzie, to znajdzie się tam mnóstwo interesujących rozrywek również dla tych, którzy nie do końca odnajdują się w zimowych sportach.

Do jednych z najsłynniejszych, corocznych atrakcji zaliczyć można, odbywające się w stolicy prefektury,  Sapporo Yuki Matsuri (さっぽろ雪まつり).  W tym roku festiwal odbywać się będzie pomiędzy 5 a 12 lutego, więc niestety nie łapie się na ferie w naszym województwie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach samo-nagrodzenia się za dzielną walkę podczas sesji wpadli na niego studenci! 😉

Sapporo Yuki Matsuri ma już niemal 70-letnią historię – wszystko zaczęło się, gdy w 1950r. grupa licealistów stworzyła kilka posągów ze śniegu w parku Ōdōri (大通公園).  Niewinna zabawa zamieniła się w końcu w przyciągające miliony turystów widowisko!

Obecnie, oprócz „zwyczajnych” śnieżnych posągów, na festiwalu podziwiać możemy również mierzące po kilkanaście metrów, monumentalne rzeźby i prawdziwe architektoniczne cudeńka! Równie wdzięcznym materiałem co śnieg, okazuje się tu także lód – wykonane z niego posągi i figury po ozdobieniu kolorowymi światełkami sprawiają niesamowite wrażenie!

Fanom klimatów naszego polskiego Zakopanego polecam natomiast wizytę w, rozciągających się pomiędzy prefekturami Gifu (岐阜市) i Toyama (富山市), regionach Shirakawagō (白川郷) i Gokayama (五箇山). Od 1995r. mogą się one poszczycić swoją pozycją na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której znalazły się m.in. dzięki obecności gasshō-zukuri (合掌造り) – liczących sobie nawet ponad 200 lat, tradycyjnych, drewnianych domków. Swoją nazwę, którą można przetłumaczyć na „zbudowane tak, jak ręce złożone do modlitwy”, zawdzięczają swoim stromym i spadzistym dachom, których konstrukcja miała chronić przed zawaleniem pod ciężarem grubych warstw śniegu.

Część gasshō-zukuri, z racji na swój wiek i wartość kulturową, funkcjonuje jedynie jako zabytki dostępne do zwiedzania i podziwiania, jednak największą atrakcję dla przyjezdnych stanowią te z nich, w których można zatrzymać się na noc. Jednak nie ma to jak doświadczyć tradycji na własnej skórze! 😉

Ostatnim miejscem, do którego chciałabym was zaprosić jest znajdujące się w prefekturze Nagano (長野県) miasto Yamanouchi (山ノ内町).  Jednym z najczęściej odwiedzanych tam miejsc jest Shiga Kōgen (志賀高原) – olbrzymi zespół ośrodków narciarskich, który bierze udział w zainicjowanym w 1971 r. przez UNESCO programie „Człowiek i biosfera”.

Podobno tras na stokach jest tam tak wiele, że przejechanie ich wszystkich zajmuje co najmniej dwa dni! Po tak intensywnie spędzonym czasie ciałom nawet najbardziej zahartowanych sportowców przydaje się odpoczynek, a przecież nic tak dobrze nie działa na zmęczone mięśnie, jak kąpiel w onsenie (温泉)! Tych w okolicy na szczęście nie brak. Co więcej w Yamanouchi możemy natrafić również na pewien osobliwy, „piekielny” park, Jigokudani Yaen-kōen (地獄谷野猿公苑), w którego to gorących źródłach relaksują się… dzikie małpki!

Jeżeli zdecydowaliście się na krótki wypad do Japonii podczas ferii, koniecznie odwiedźcie chociaż jedno z tych miejsc! A mi nie pozostaje już nic innego, jak tylko życzyć Wam wszystkim udanego wypoczynku, gdziekolwiek będziecie!

Agata Krukowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • Czarka herbaty nad wodospadem

    Czarka herbaty nad wodospadem

    Komuś może się wydawać szalonym pomysł, żeby jechać specjalnie na tydzień w góry, żeby od rana do wieczora parzyć herbatę. Ale nie członkom Stowarzyszenia Sunshinkai. I w sumie nie tylko, bo oprócz około 10 Polaków odwiedziły nas Sarah i Michelle …Czytaj więcej
  • Chikan – zły dotyk

    Chikan – zły dotyk

    Rzeczą, która chyba najbardziej nie spodobała mi się podczas mojego pobytu w Japonii była cena biletów na pociągi, czy metro. Gdy oszacowałam sobie ile mniej więcej łącznie będę musiała na nie wydać, poczułam bolesne ukłucie w moim portfelu.  Biorąc jednak …Czytaj więcej

Newsletter