pl
en
ja

Seijin-shiki – jak zostać w Japonii dorosłym

14:07 9 stycznia 2018

Seijin-shiki – jak zostać w Japonii dorosłym14:07 9 stycznia 2018

Sylwester już za nami – podczas gdy my powoli wracamy do poświątecznej i ponoworocznej rutyny, Japończyków już za chwilę czekają kolejne obchody – lada dzień nadchodzi drugi poniedziałek stycznia, a wraz z nim seijin-shiki (成人式), czyli ceremonia osiągnięcia dojrzałości!

Seijin-shiki przez stulecia podlegała wielu modyfikacjom – dziś dziewczęta nie muszą już żegnać się ze swoimi brwiami i śnieżnobiałymi uśmiechami, a chłopcy nie muszą się martwić, że ich misternie układane fryzury zostaną zastąpione jakimś staromodnym uczesaniem, jak to bywało kilkaset lat temu 😉

Zmienił się także wiek uczestników ceremonii – kiedyś nastolatkowie, dziś przystępują do niej osoby, które ukończyły lub do 1 kwietnia bieżącego roku ukończą 20 rok życia. Przekroczenie tego wieku wiążę się w Japonii z osiągnięciem pełnoletniości, a więc m.in. z pozwoleniem na udział w życiu politycznym kraju, spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Jak to niestety w życiu bywa – wkroczenie w dorosłość wiąże się jednak również z nowymi obowiązkami i trudnościami, o czym przedstawiciele władz i samorządów przypominają na mających miejsce w trakcie seijin-shiki przemówieniach. Podczas części oficjalnej następuje rozdanie młodym dorosłym drobnych upominków – często są to zegarki, portfele, pamiątkowe torby, kwiaty lub niewielkie, symboliczne sumy pieniędzy. Następnie zwykle udają się oni do świątyń, wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Później rozpoczyna się już nieoficjalna część dnia i wspólne świętowanie wkroczenia w dorosłość na różnego rodzaju imprezach, przy symbolicznym towarzystwie sake ;).

Same przygotowania do ceremonii okazują się o wiele bardziej wymagające niż by się można było spodziewać. Większość dziewcząt zaczyna swój poranek od wizyty w specjalnych salonach (którą rezerwują nawet z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem), gdzie robi im się makijaż, układa włosy w skomplikowane, pełne ślicznych ozdób fryzury i pomaga w założeniu ich stroju.

Jest to najczęściej furisode – rodzaj pięknie zdobionego kimona, najczęściej wykonanego z jedwabiu, z charakterystycznymi długimi rękawami. Furisode jest przeznaczone do noszenia przez młode, niezamężne kobiety na oficjalne i eleganckie okazje, a jego ceny sięgają zwykle kilku setek tysięcy jenów (niektóre z nich bywają równie drogie, co porządne samochody).

Z tego powodu, zamiast kupować, Japonki zwykle je wypożyczają (co również nie jest wcale takie tanie –  w przypadku kimon na seijin-shiki ceny sięgają ponad 50 tys. jenów, czyli ponad 1500zł). Do wszystkich dodatków i ozdób noszonych w tym dniu przez dziewczęta można zaliczyć również biały kołnierz z futerka, który ma je ochronić przed zimnem.

W przypadku chłopców przygotowania są zdecydowanie mniej kosztowne i czasochłonne  – większość z nich decyduje się na zachodni styl i zakłada w tym dniu eleganckie garnitury. Nie zabraknie również i takich, którzy wybiorą zdecydowanie bardziej tradycyjny strój – wielu chłopców przychodzi ubranych w haori i spodnie hakama. Tak jak w przypadku dziewcząt, zdarza się, że ich nowe kreacje są im prezentowane przez rodziców.

Ilość pieniędzy i czasu poświęcona na przygotowania bez wątpienia świadczy o tym, jak istotny jest to dla Japończyków dzień. Zapytani o emocje i przemyślenia, jakie im w jego trakcie towarzyszą, młodzi dorośli wcale nie skupiają się na radości z nowy praw, lecz często odpowiadają, że chcą od tej pory móc przysłużyć się swojemu społeczeństwu, dać z siebie wszystko w przyszłej pracy i założyć szczęśliwe rodziny – seijin-shiki traktują jako początek nowego rozdziału w ich życiu. Ciężko nie zauważyć, że nastroje są tu zupełnie inne, niż te znane nam z naszych „osiemnastek” 😉

Agata Krukowska

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • Kodomo no Hi – japoński Dzień Dziecka

    Kodomo no Hi – japoński Dzień Dziecka

    5 maja Japończycy świętowali Dzień Dziecka, który tak naprawdę do 1948 roku był Dniem Chłopca (japońska nazwa to Tango no Sekku). Dzień Dziewczynki, obecnie nazywany Hina Matsuri, czyli Świętem Lalek Hina, ma miejsce 3 marca. Choć nazewnictwo się zmieniło, do …Czytaj więcej
  • Dlaczego Biały Dzień jest biały?

    Dlaczego Biały Dzień jest biały?

    Miesiąc temu pisałam Wam o Walentynkach w Japonii – nie mogłabym więc teraz nie opisać szerzej święta bezpośrednio z nimi związanego, czyli White Day (ホワイトデー). Jak być może pamiętacie, obchodzi się go 14 marca i jest to dzień, w którym …Czytaj więcej

Newsletter