pl
en
ja

Jak wygląda karaoke po japońsku?

13:18 6 lutego 2018

Jak wygląda karaoke po japońsku?13:18 6 lutego 2018

Jak wygląda typowy, sobotni  wieczór w Japonii? Czy Japończycy tłumnie chodzą na szalone imprezy do klubów albo spędzają godziny w pubie w towarzystwie przyjaciół i różnych wymyślnych  drinków?  Cóż – część z nich na pewno tak.  Jednak w większości przypadków, gdy zapytamy Japończyka o najpopularniejszy sposób rozrywkowego spędzania czasu, pierwszą rzeczą, jaka przyjdzie mu do głowy, będzie najprawdopodobniej karaoke!

„Karaoke” (カラオケ) to słowo, które przyjęło się już w wielu językach i nie wszyscy są świadomi, że wymyślili je właśnie Japończycy.  Nazwa w rzeczywistości składa się z dwóch części – pierwsza nosi w sobie znaczenie znaku  空 (から), czyli „pusty”, z kolei druga połowa jest skrótem od słowaオーケストラ- całość można więc przetłumaczyć na „pustą orkiestrę”.

I rzeczywiście, jest stosunkowo pusto – w przeciwieństwie do wersji karaoke, która zrobiła się popularna na Zachodzie, w Japonii nie śpiewa się przed tłumem obcych ludzi, którzy akurat zebrali się w danym barze – w Japonii jesteś tylko Ty i Twoi przyjaciele, w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu o nazwie „karaoke box”.  Ewentualnie tylko Ty – chodzenie na karaoke w pojedynkę również jest bardzo popularne.

Jest to też świetny sposób na szlifowanie swoich wokalnych umiejętności i… przygotowanie do kolejnych muzycznych pojedynków ze znajomymi! W karaoke nie chodzi bowiem jedynie o śpiewanie dla zabawy (chociaż to oczywiście główny cel ;)), ale także o rywalizację – specjalny program, na którym wgrane są możliwe do zaśpiewania piosenki liczy bowiem punkty podczas każdego wykonania i wskazuje zwycięzcę.

Nic więc dziwnego, że raz zdarzyło mi się usłyszeć od kolegi Japończyka, że „piosenki na karaoke dzielą się na te, które śpiewasz, bo je lubisz i na te, które śpiewasz, żeby wygrać” ;).  Warto w związku z tym przyjść przygotowanym, z listą utworów, które przy danej okazji chciałoby się wykonać (a wybór jest ogromny – mnóstwo japońskich piosenek, ale także sporo koreańskich, chińskich czy zachodnich utwór).

Trzeba również pamiętać, że przeważnie zapłacimy za liczbę godzin (najkrótszym czasem możliwym do wykupienia jest najczęściej 30 minut), a nie zaśpiewanych piosenek, więc szkoda marnować czas na zastanawianie się.

A jak wygląda karaoke box? Niektóre z nich stylem przypominają momentami profesjonalne studia nagrań, chociaż bez całej tej masy instrumentów i sprzętu – na ścianach często można jednak zobaczyć maty wygłuszające, które polepszają akustykę w pomieszczeniu i utrudniają podsłuchiwanie z zewnątrz ;).

Sam pokój jest przeważnie stosunkowo niewielki, większość jego powierzchni zajmują kanapy i stolik. Do naszej dyspozycji znajdziemy tu katalog piosenek, specjalny tablet, na którym wybieramy, który z tekstów za chwilę pojawi się do odśpiewania na wielkim ekranie telewizora, mikrofony,  a często również proste instrumenty, jak tamburyn czy marakasy.  Oprócz tego mamy także telefon, przez który, za dodatkową opłatą, można zamówić jedzenie i picie (w tym alkohol) – wiąże się to oczywiście z tym, że sami do środka niczego wnieść nie możemy.

A skoro już mowa o opłatach, to ile mniej więcej będzie kosztować nas taka rozrywka? Oczywiście zależy od miejsca, dnia tygodnia i godziny –  w piątkowy wieczór na pewno zapłacimy więcej niż w czwartkowe popołudnie.  W zależności od wszystkich tych aspektów, najczęściej spotkamy się z jednak z cenami od ok.  400 do 800 jenów (15-25zł) na osobę za godzinę zabawy.

Mówi się, że „śpiewać każdy może, ale nie każdy może tego słuchać” – w przypadku japońskiego karaoke, nie musicie się tym jednak przejmować. Karaoke może być świetną rozrywką zarówno dla utalentowanych wokalistów jak i dla tych, którzy twierdzą, że „słoń im na ucho nadepnął”.  No bo kto wie, może dzięki godzinom prześpiewanych piosenek,  okaże się, że tak naprawdę każdy ma w sobie drzemiący, muzyczny potencjał!

Agata Krukowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • Refleksje po pobycie w Japonii

    Refleksje po pobycie w Japonii

    Wczoraj popołudniu wylądowałam z powrotem na lotnisku Chopina, czas więc na parę refleksji oraz update’ów dotyczących pobytu w Japonii, bo sporo się ostatnio pozmieniało. Dla tych, którzy nie śledzili mojej podróży na Instagramie, skrót mojego pobytu: Tokio (zwiedzanie, zakupy) – …Czytaj więcej
  • Stereotypy o Japończykach

    Stereotypy o Japończykach

    Chyba każdy z nas choć raz spotkał się ze z opinią, że absolutnie każdy Japończyk kocha anime lub, że absolutnie wszyscy Japończycy codziennie jedzą sushi, bo to przecież podstawa ich diety. Wydaje mi się, że nie trzeba jakoś szczególnie argumentować …Czytaj więcej

Newsletter