pl
en
ja

Jihanki – wszystko na sprzedaż

14:28 5 czerwca 2018

Jihanki – wszystko na sprzedaż14:28 5 czerwca 2018

Jedną z rzeczy jakiej nauczyło mnie studenckie życie było zrozumienie faktu, że szczęście jest tam, gdzie automaty z przekąskami i kawą. Kiedy pomiędzy zajęciami masz raptem kilkanaście minut przerwy, z których większość musisz poświęcić na dotarcie do odpowiedniego budynku, czasem ciężko o pożywny, pełnowartościowy posiłek.

Gdy wszystko inne zawiedzie, na ratunek głodnym studentom przybywają porozstawiane na niektórych korytarzach automaty – ciężko jednak nie przyznać, że gdyby ktoś zdecydował się na ograniczenie swojego jadłospisu jedynie do rzeczy, które można w nich kupić, to taki sposób odżywiania byłby nie tylko niezdrowy, ale również bardzo monotematyczny. „Oferta” większość polskich automatów nie powala bowiem na kolana – przeważnie to jedynie batoniki i kilka rodzajów napojów.

Inaczej sprawa wygląda w Japonii – poczynając od liczby samych automatów (można je znaleźć praktycznie w każdym budynku i na każdej ulicy – szacuje się, że na 23 mieszkańców przypada jedna maszyna) i na ich różnorodnej zawartości kończąc. Dany automat z napojami ma do zaoferowania najczęściej kilkanaście produktów – od zwykłej wody czy coli, przez gorące kawy i herbaty podawane dla wygody w butelkach, po… gorącą zupę z kukurydzy! Z kolei japońskie odpowiedniki naszych automatów z przekąskami oprócz zwykłych batoników są też zwykle pełne zdecydowanie bardziej pożywnego pieczywa – w tym znanych i lubianych melon-panów, czyli słodkich bułek o smaku…melona!

Te dwa typy, choć z pewnością najczęściej spotykane, to wciąż jednak tylko jedne z wielu rodzajów automatów dostępnych w Japonii. Znajdziemy tam bowiem jeszcze wiele innych maszyn – ci którzy nie mają czasu, by pójść na normalny obiad, a czują, że nie najedzą się zwykłą przekąską, mogą skorzystać z tych sprzedających podgrzane dania „instant”, z kolei osoby, które mają ochotę na coś mocniejszego niż kawa – mogą skorzystać z automatów z alkoholem.

Te i inne artykuły spożywcze (m.in. lody, owoce, naleśniki, ryż i wiele, wiele innych), to jednak nie wszystkie sprzedawane w automatach produkty. Dostaniemy z nich bowiem również m.in. parasolki, karty sim umożliwiające dostęp do internetu, amulety, jednorazowe maseczki chirurgiczne, kieszonkowe książki, figurki, skarpetki, krawaty i mnóstwo innych rzeczy, które w danym momencie mogą okazać się potrzebne.

Swego czasu złą sławę japońskim automatom przyniosły na Zachodzie historie o maszynach z zawartością przeznaczoną dla różnego rodzaju fetyszystów – ani sama ich jednak nigdy nie widziałam, ani nie znam osobiście nikogo, kto by twierdził, że się z nimi spotkał. Chociaż w internecie sporo jest artykułów na temat tego typu automatów, osobiście uważam, że wcale nie tak łatwo się na nie natknąć – na pewno nie będą sobie stały od tak, na rogu ulicy. Gdyby ktoś koniecznie chciał taką maszynę znaleźć, to spodziewałabym się raczej, że musiałby się jednak mocno wysilić i przeszukać w tym celu nieco bardziej „specyficzne” miejsca.

Myślicie, że taka możliwość robienia mini-zakupów praktycznie za każdym rogiem jest wygodna i przydałaby się nam w Polsce? A może pozostajecie wiernymi fanami tradycyjnych sklepów i wcale nie potrzebujecie zwiększenia liczby automatów? 😉

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • Anime za darmo i pod ręką

    Anime za darmo i pod ręką

    Na pewno większość z Was zauważyła wkroczenia na rynek „filmów online na życzenie” serwisu Netflix. Ponieważ oferuje on bezpłatny, miesięczny okres próbny, postanowiłam się zarejestrować. Jakież było moje zaskoczenie, gdy obok takich seriali jak amerykański „House of cards” zobaczyłam całkiem …Czytaj więcej
  • Pakujemy się – co zabrać, co zostawić

    Pakujemy się – co zabrać, co zostawić

    Pakowanie się do Japonii, jeśli chodzi o podstawy, nie odbiega od pakowania się na jakąkolwiek inną podróż, ale wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach 🙂 Założenie jest takie, że jedziecie na 2 tygodnie.   OBOWIĄZKOWO paszport ważny na 6 miesięcy …Czytaj więcej

Newsletter