pl
en
ja

Przygotowania do wyjazdu

18:09 24 listopada 2015

Przygotowania do wyjazdu18:09 24 listopada 2015

Dzisiaj chciałabym polecić Wam parę źródeł, które przygotują Was na to, czego możecie się po Japonii spodziewać. Nie chodzi o to, żeby psuć sobie radość odkrywania wszystkiego samemu, ale o to, żeby być choć trochę wyedukowanym na temat kraju, do którego jedziemy, sięgnąć odrobinę głębiej, a nie tylko ślizgać się po powierzchni codzienności.

Zakładając, że czytelnicy tego bloga należą do pokolenia internetu, skupiłam się na źródłach internetowych właśnie. Dla tradycjonalistów na końcu podałam parę lektur w formie książki.

 

Kanał Rachel&Jun

Wściekle rudowłosa Amerykanka Rachel i jej niebywale przystojny mąż, Jun, mieszkają w Japonii i nagrywają filmiki o wszystkim, począwszy od swoich spacerów po okolicy, przez wywiady z przypadkowymi Japończykiami po filmiki edukacyjne, gdzie odwiedzają studia lokalnych artystów. Robią to z wdziękiem, bez popadania w denerwujący ton pouczania widza i stawiania się w pozycji osoby, która o Japonii wie wszystko. Moje ulubione filmiki:

What NOT to do in Japan

Being a Unicorn in Japan

Culture shock! Head size matters

 

Kanał Krzysztofa Gonciarza

Przyznam, że dopiero na potrzeby tego posta obejrzałam parę filmików, które polecili mi uczniowie. Fajnie mieć swojego agenta w Japonii, który opowiada wszystko z polskiej perspektywy. Dodatkowym plusem jest całkiem niezła jakość filmików.

21 porad – wycieczka do Japonii

Co słychać w Japonii? Zachodnie Shinjuku

Miejsca w Tokio znane z filmów

 

Seria NHK Begin Japanology

Zrealizowana na bardzo wysokim poziomie seria filmów dokumentalnych angielskiego kanału japońskiej telewizji NHK. Filmy mają 30 minut, więc są idealne na relaks przed snem (żeby śnić o Japonii:). Każdy poświęcony jest oddzielnemu tematowi: są filmy o japońkich zegarkach, ryżu, herbacie, termoforach (!), Kenjim Miyazawa, kawiarniach, tradycyjnych tańcach kagura…no po prostu o wszystkim. Z tego, co ja polecam:

Yoshoku, czyli o zachodnim jedzeniu przerobionym na modłę japońską

Geiko i maiko, czyli o gejszach i praktykantkach

Izakaya, czyli o japońskich pubach

 

I różne filmiki, które polecam:

Schoolgirls for sale – poważny i głęboki problem prostytucji nieletnich dziewczynek

Bębny TAO – po japońsku, ale o muzyce, więc język nie jest problemem. TAO to japoński zespół, którego członkowie mieszkają w odosobnieniu, poświęcając każdą chwilę na ćwiczenie gry na bębnach. Koniecznie obejrzyjcie przynajmniej od 4:30.

Moments in Kyoto – Sakura – zapierająca dech w piersiach jakość i krajobrazy. Jeśli chcecie się zawczasu cieszyć, że tam będziecie, polecam:)

 

Książki

Klasykiem, czytanym na wszystkich japonistykach na świecie jest „Chryzantema i miecz” Ruth Benedict, opisująca wzory myślowe Japończyków. Dobra i rzetelna książka, która musiała wywalczyć sobie pozycję, jako że autorka w momencie jej pisania ani razu nie odwiedziła Japonii! Poczytną książką jest książka Joanny Bator „Japoński wachlarz”, a jeśli wolicie coś lżejszego, wydana za Japończyka i mieszkająca w Japonii rodaczka, Anna Ikeda, opisuje życie na japońskiej prowincji.

Jeśli ktoś ma do polecenia ciekawe strony/filmy/książki, zachęcam jak zwykle do komentowania:)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • Legenda Yuki-onna

    Legenda Yuki-onna

    Wygląda na to, że prawdziwa zima w końcu zagościła w naszych progach! Kierowcy wciąż się jeszcze dziwią,  a piesi zaczęli chodzić ostrożniej, co by się nie poślizgnąć na oblodzonym chodniku. Jednak jeżeli wydaje się Wam, że nabicie sobie kilku siniaków …Czytaj więcej
  • Anime za darmo i pod ręką

    Anime za darmo i pod ręką

    Na pewno większość z Was zauważyła wkroczenia na rynek „filmów online na życzenie” serwisu Netflix. Ponieważ oferuje on bezpłatny, miesięczny okres próbny, postanowiłam się zarejestrować. Jakież było moje zaskoczenie, gdy obok takich seriali jak amerykański „House of cards” zobaczyłam całkiem …Czytaj więcej

Newsletter