pl
en
ja

Japońskie superfoods część 3 – sezam

14:28 6 października 2015

Japońskie superfoods część 3 – sezam14:28 6 października 2015

Czarny sezam – czy występuje w Waszej diecie choćby w minimalnej ilości? Jeśli nie, możecie chcieć to zmienić – już 2 duże łyżki czarnego sezamu potrafią przyczynić się do wzmocnienia naszego systemu immunologicznego!

Zacznijmy od tego, że piszę dzisiaj o czarnym sezamie, bo taki jest najczęściej spotykany w Japonii, natomiast w Polsce częściej można spotkać odmianę białą, zarówno w formie ziarenek, jak i pasty sezamowej tahini. Różnice niewielkie, podobno czarny jest bardziej aromatyczny (ja nie zauważyłam szczególnej różnicy).

Na pewno niewielu osobom ten akurat składnik diety kojarzy sią z Japonią – trudno się dziwić, gdyż rzadko występuje w roli głównej. Natomiast Ci z Was, którzy już byli w Kraju Kwitnącej Wiśni, być może zwrócili uwagę, że oprócz częstego występowania jako posypka (do ryżu, warzyw lub w formie soli sezamowej gomashio), zdarza mu się grać pierwsze skrzypce zwłaszcza w deserach – lodach sezamowych lub puddingu. Mniam!

Ale przejdźmy do konkretów. Poniżej tabela z bogactwami zawartymi w 36 gramach sezamu:

Miedź  163% Żelazo 29%
Mangan 45% Cynk 25%
Wapń 35% Molibden 24%
Magnez 32% Selen 23%
Fosfor 32% Błonnik 17%

*% dziennego spożycia

 

Sezam jest kopalnią miedzi (pun not intended;), który to pierwiastek śladowy pełni wiele ważnych funkcji w naszym organiźmie:

 • bierze udział w syntezie hemoglobiny i razem z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu do każdej komórki organizmu
 • zwiększa odporność  i chroni przed wolnymi rodnikami
 • hamuje wzrost bakterii i niszczy je
 • uczestniczy w syntezie ponad 15 białek, w tym kolagenu i elastyny, które opóźniają starzenie się skóry
 • wpływa na przesyłanie impulsów nerwowych i poziom neuroprzekaźników

 

I pomyśleć, że 36g sezamu załatwi nam to wszystko!

 

Dodatkowo nasiona czarnego sezamu korzystnie wpływają na pracę jelit, szczególnie pomagają na zaparcia i regularne wypróżnianie się, a także wspomagają pracę nerek oraz wątroby. Ponadto są bogatym źródłem fitosteroli, które są związkiem podobnym do cholesterolu, ale zmniejszają jego poziom we krwi człowieka. Zawiera także substancje takie jak sesamol i sesamolina, które są najlepszymi znanymi naturalnymi przeciwutleniaczami.

Japończycy mogą kupić w sklepie gotową pastę z czarnego sezamu, ale w każdym japońskim domu jest też mały moździerz do rozcierania uprażonego sezamu na taką właśnie pastę – mało roboty, a jaki zapach!

Oprócz spożywania sezamu polecam też sezamową maseczkę do twarzy (ja mieszam do z jogurtem i miodem). O niej i o właściwościach upiększających czarnego sezamu przeczytacie na blogu Azjatyckiego Cukru:

 

Maseczka: http://azjatyckicukier.blogspot.sg/2013/09/14-maseczka-z-czarnego-sezamu-wygadza-i.html

 

Czarny sezam dla urody: http://azjatyckicukier.blogspot.sg/2013/09/15-czarny-sezam-dla-pieknych-wosow-i.html

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

 • Pakujemy się – co zabrać, co zostawić

  Pakujemy się – co zabrać, co zostawić

  Pakowanie się do Japonii, jeśli chodzi o podstawy, nie odbiega od pakowania się na jakąkolwiek inną podróż, ale wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach 🙂 Założenie jest takie, że jedziecie na 2 tygodnie.   OBOWIĄZKOWO paszport ważny na 6 miesięcy …Czytaj więcej
 • Pora deszczowa w Japonii

  Pora deszczowa w Japonii

  Pora deszczowa w Japonii ma niewiele wspólnego ze znanym nam indyjskim monsunem, aczkolwiek potrafi w równie nieprzyjemny sposób uprzykrzyć życie. Trwa miesiąc, zależnie od regionu od początku maja/czerwca. Japońska nazwa pory deszczowej tsuyu zapisywana jest znakami 梅雨 (śliwowy deszcz), ponieważ jest …Czytaj więcej

Newsletter