pl
en
ja

Yuru kyara – „luźne maskotki”

11:58 2 stycznia 2019

Yuru kyara – „luźne maskotki”11:58 2 stycznia 2019

Kojarzycie takiego czarnego niedźwiedzia z czerwonymi policzkami i szeroko otwartymi oczami, którego często można zobaczyć na różnych japońskich gadżetach? Jak być może wiecie – nazywa się on Kumamon, reprezentuje, jak dosyć łatwo można się domyślić, Kumamoto i jest chyba najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem tzw. yuru-kyara (ゆるキャラ).

Yuru-kyara, to nic innego jak różnego rodzaju, znane i kochane, maskotki.  Do najpopularniejszych należą maskotki lokalne – gotōchi-kyara (ご当地キャラ), które to promują prefektury, miasta i inne regiony. Często można także spotkać maskotki związane z jakimiś wydarzeniami lub firmami.

Nazwa  yuru-kyara pochodzi od wyrażenia yurui masukotto kyarakutā (ゆるいマスコットキャラクター) ,  przy czym przymiotnik „yurui” oznacza dosłownie… „luźny”.  Japończycy jednak sięgają tu po głębsze znaczenia tego słowa, jak: „uprzejmy”, „wyluzowany”, czy „słabowity”.

Autorem samego terminu jest Jun Miura, który to też stwierdził, że aby móc uznać daną maskotkę za yuru-kyara, musi ona spełniać pewne trzy warunki.  Przede wszystkim,  yuru-kyara powinnny przekazywać uczucie miłości do danego regionu – dobrze jest więc, gdy ich wygląd jest jakoś związany z danym miejscem.

Drugi warunek dotyczy zachowania i ruchów yuru-kyara – powinny one być unikalne i niestabilne lub… dziwne – właśnie dlatego najczęściej występują one w wielkich strojach kigurumi, uniemożliwiających normalne ruchy. Ostatnim warunkiem jest to, że powinny być proste, wyluzowane i powinno… dać się je kochać!

Jak pewnie sami zauważyliście, dość mocno wpisuje się to wszystko w kategorię bycia kawaii. Yuru-kyara powinny być przede wszystkim urocze. Jednak, ponieważ słyną one z tego, że często są projektowane przez nieco jednak amatorskich artystów (czym odróżniają się od innych rodzajów maskotek), efekty nie zawsze sprostają oczekiwaniom. Z dość negatywnym odbiorem spotkał się np. Sento-kun – maskotka Nary stworzona w 2008 roku.  Sento-kun swoim wyglądem przypomina pucołowatego mnicha z jelenimi rogami i został najzwyczajniej w świecie okrzyknięty po prostu „brzydkim”.  Budził także kontrowersje na tle religijnym.

Yuru-kyara są w tym momencie tak popularne, że nie tylko doczekały się one mnóstwa pamiątek ze sobą związanych, ale mają także wydarzenia na swoją cześć! Od 2008 roku w różnych miejscach w Japonii organizowane są specjalne yuru-kyara matsuri. Od 2010 roku podziwiać można także Yuru-kyara Grand Prix, gdzie wybierana jest najpopularniejsza maskotka danego roku.  Z kolei w 2013 roku zaskarbiły sobie nawet miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa – i to dwukrotnie!

Jakie jest Wasze zdanie na temat yuru-kyara? Sądzicie, że ich stworzenie, to dobry sposób na promocję?  Czy jednak „co za dużo, to niezdrowo”?  A może macie jakieś swoje ulubione maskotki i chcielibyście, aby stworzono takie również w Polsce?

Agata Krukowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

  • Purikura – hit czy kit?

    Purikura – hit czy kit?

    Jak wszyscy dobrze wiemy, wakacje to z założenia czas relaksu, niezapomnianych podróży, a przede wszystkim – pamiątkowych zdjęć!  Chyba nikomu nie jest obcy stereotyp „japońskiego turysty”, prawda? Cóż, czasem aż trudno nie przyznać, że Japończycy naprawdę uwielbiają zdjęcia (ale nie …Czytaj więcej
  • Stereotypy o Japończykach

    Stereotypy o Japończykach

    Chyba każdy z nas choć raz spotkał się ze z opinią, że absolutnie każdy Japończyk kocha anime lub, że absolutnie wszyscy Japończycy codziennie jedzą sushi, bo to przecież podstawa ich diety. Wydaje mi się, że nie trzeba jakoś szczególnie argumentować …Czytaj więcej

Newsletter