Jeżeli uważnie śledzicie naszą facebookową stronę albo byliście w ostatnich dniach w szkole, to na pewno nie umknęły Waszej uwadze plakaty i różne ogłoszenia, dotyczące zbliżającego się spotkania bōnenkai (忘年会)! Już w tę sobotę widzimy się, aby wspólnie świętować  nadchodzący koniec roku! Ci z Was, którzy świętowali z nami w poprzednich latach, pewnie dobrze już wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi, ale pomyślałam, że mały post informacyjny, z myślą o tych, którzy na bōnenkaiu nigdy nie byli, na pewno nie szkodzi 😉
Nazwę bōnenkai można przetłumaczyć na „spotkanie, żeby zapomnieć rok” – nie chodzi tu jednak o wymazanie z pamięci wszystkich wydarzeń sprzed ostatnich dwunastu miesięcy, lecz tylko tych negatywnych 😉  Nie należy przy tym utożsamiać spotkania bōnenkai z naszym Sylwestrem – 31 grudnia Japończycy obchodzą  Ōmisoka (大晦日), której celem również jest pożegnanie starego i przywitanie nowego roku – wszystko w rodzinnej, trochę jak u nas w Wigilię, atmosferze.
Bōnenkaie z kolei nie mają żadnej konkretnie ustalonej daty i można je obchodzić w bardzo różnym towarzystwie. Do najpopularniejszych w Japonii należą bōnenkaie organizowane przez firmy, podczas, których współpracownicy i przełożeni spotykają się, by wspólnie ponarzekać i zapomnieć całe zło minionego roku.
Ułatwiają im to na pewno spore ilości alkoholu, które się tam przelewają ;). Z tego powodu firmowe bōnenkaie często przypominają spotkania nomikai (飲み会), które dla osób nieprzepadających za alkoholem, czasem z zabawy zmieniają się w służbowy obowiązek – w końcu nie można odmówić, gdy sam szef się chce z tobą napić.  Co prawda teoretycznie na tego typu wydarzeniach można sobie pozwolić na chwilowe zapomnienie o formalnościach, ale kto by tam ryzykował.
Na bōnenkaiach organizowanych w gronach przyjacielskich, nie trzeba się już z kolei niczym takim przejmować! To nic innego jak wspólna zabawa! Zwykle nie brak przekąsek, różnych zabaw, czy karaoke! To też świetna okazja do bliższego poznania drugiej osoby – nic tak w końcu nie łączy ludzi jak wspólne narzekanie i zostawianie danego problemu za sobą 😉
Nasz szkolny bōnenkai również z pewnością będzie świetną okazją do zacieśnienia więzi – czy to z kolegami i koleżankami z grupy, czy z lektorkami ;). Czekać na Was będzie mnóstwo pysznego jedzenia (nie zabraknie również japońskich przysmaków!), super zabawnych gier integracyjnych  oraz szalone śpiewanie! Jeżeli chcecie wspólnie wyrzucić wszystkie złe wspomnienia i przy okazji stworzyć masę pozytywnych, to widzimy się w tę sobotę!
Agata Krukowska