← Wróć do listy artykułów

Kodomo no Hi – japoński Dzień Dziecka

Kodomo no Hi – japoński Dzień Dziecka

5 maja Japończycy świętowali Dzień Dziecka, który tak naprawdę do 1948 roku był Dniem Chłopca (japońska nazwa to Tango no Sekku). Dzień Dziewczynki, obecnie nazywany Hina Matsuri, czyli Świętem Lalek Hina, ma miejsce 3 marca. Choć nazewnictwo się zmieniło, do dnia dzisiejszego 3 marca jest bardziej świętem dziewczynek, które dostają nowe lalki do swojej kolekcji, a 5 maja bardziej świętem chłopców.

Jednym ze sposobów celebrowania Kodomo no Hi jest wywieszanie na przydomowym maszcie (skąd oni biorą te maszty?) czegoś na kształt latawców, które wyglądają jak karpie. Japońskie karpie są dość znane i nawet za granicą rozpoznawane jako symbol Japonii. Nie dość, że osiągają gigantyczne rozmiary (tak do metra długości), to na dodatek mają piękne ubarwienie: białe, pomarańczowe, złote lub mieszane, nazywane brokatowym. Karp jest w Japonii symbolem siły i wigoru.

Podobno wywieszanie karpi przed domem jest też sposobem na powiadomienie bóstw, że w danym domu mieszka chłopiec i rodzice proszą, żeby bóstwa go chroniły.

Zwykle karpiowym flagom towarzyszy jeszcze jedna, złożona z szarf w pięciu kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, białym i czarnym (albo fioletowym). Symbolizuje ona pięć żywiołów: drewno, ogień, metal, wodę i ziemię.

Jeśli ktoś ma (w sensie kupił sobie:), to na ten dzień wystawia tradycyjny samurajski hełm kabuto, a jak nie ma, to robi go sobie z origami. Nie wiadomo czemu najczęściej jest do tego wykorzystywana gazeta.

Można też kupić w sklepie liście irysa, który kształtem przypomina samurajski miecz i albo tradycyjnie zawiesić je pod dachem, żeby odstraszały złe duchy, albo trochę mniej tradycyjnie zrobić sobie z nich kąpiel – ładnie pachną i mają działanie rozgrzewające.

Tego dnia dzieci mogą się zajadać dwoma rodzajami tradycyjnych ciastek. Kashiwa mochi to ciastka ryżowe z nadzieniem z fasoli zawinięte w liść dębu. Ponieważ uschnięte liście dębu nie opadają, dopóki nie pojawią się nowe, są one symbolem ciągłości rodu, co oczywiście miał zapewnić męski potomek. Podobno liście dębu mają też działanie antyseptyczne. Zabawne, ale wielu Japończyków ma dylemat czy ciastko je się z liściem, czy nie (odpowiedź: nie są trujące, ale smaczne też nie:)

Drugi rodzaj ciastka to chimaki. Może się ono poszczycić ponad 1000-letnią historią. Jest to ciastko ryżowe (z mąki ryżowej lub z samego ryżu) o trójkątnym kształcie, zawinięte w podłużne liście rośliny o nazwie sasa, bardzo rozpowszechnionej w Japonii. Gotuje się je na parze, a magiczna funkcja chimaki to odstraszanie złych duchów (może to ten trójkątny kształt?).

Skontaktuj się z nami

zapisy@wsjj.pl - zapisy/zapytania o kursy
kontakt@wsjj.pl - cała reszta :)
690 096 058 - centrala

dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 9-14

Honorujemy Kartę Warszawianki i Warszawiaka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz telefonicznie, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. czytaj więcej