Jeżeli byliście już w Japonii, oglądacie anime lub bywacie w warszawskich japońskich restauracjach, to już na pewno wiele razy natknęliście się na charakterystycznego kotka z uniesioną łapką. Maneki-neko (招き猫), bo to o nim mowa, to jeden z najsłynniejszych kotków na świecie – „zapraszający kotek” J.
Dlaczego „zapraszający”? Ponieważ jego uniesiona łapka, którą w niektórych swoich wersjach dodatkowo macha, jakby przy czyszczeniu sobie pyszczka, jest kojarzona z japońskim sposobem przywoływania do siebie ludzi, który polega na delikatnym machaniu dłonią, ze skierowanymi w dół palcami.
A kogo lub co on zaprasza? Najczęściej, w sporym uproszczeniu, mówi się, że po prostu szczęście.  Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele rodzajów maneki-neko i na to, co dokładnie przywołują ma wpływ m.in. ich kolor, a nawet to, którą łapkę unoszą!
Przyjęło się, że za przyciąganie szczęścia, czasem łącznie z bogactwem, są odpowiedzialne te z uniesioną prawą łapką – te z lewą mają natomiast za zadanie przywoływać gości – niektórzy jednak twierdzą, że jest odwrotnie.  Czasem można spotkać również maneki-neko podnoszące obie łapki – takie kotki mają mieć właściwości ochronne, istnieje jednak opinia, że przyciągają one to, co dwa poprzednie rodzaje kotków, tylko tym razem jednocześnie.
A co z kolorami? Dwa najpopularniejsze warianty kolorystyczne maneki-neko, to biel i złoto – białe kotki mają symbolizować niewinność i pozytywne myślenie, złote – jak zapewne łatwo się domyślić – bogactwo.  Do często spotykanych należą również czarne kotki – odpowiedzialne za odpędzanie zła (więc troszeczkę inaczej niż w naszej kulturze ;)), czerwone i różowe – przyciągające miłość, niebieskie – symbolizujące wiedzę i sukces oraz zielone – kojarzone ze zdrowiem.
Na właściwości danego kotka mają wpływ także rzeczy, które trzyma – najczęściej są to monety lub całe worki pieniędzy, a także karpie – wszystkie te elementy kojarzone są z dobrobytem i bogactwem. Z kolei jeśli nasz kotek ma w łapce marmur lub jakiś kamień szlachetny – symbolizuje on mądrość.  Czasami spotkamy również takie ze specjalną buteleczką na sake – mają one chronić przed złem i przynosić szczęście.
To zaledwie kilka przykładów, ale jak widać – całkiem sporo jest rodzajów tych kotków ;). Nie pozostaje nic innego jak tylko poszukać tej odpowiedniej wariacji, która przyniesie nam wszystko, czego potrzebujemy ;).
 
Agata Krukowska