KIM JESTEŚMY?

Warszawska Szkoła Języka Japońskiego wychodzi daleko poza ramy zwykłej szkoły językowej – ściśle współpracujemy z Ambasadą Japonii w Polsce zarówno na polu edukacji, jak i przy organizowaniu eventów popularyzujących kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, prowadzimy działalność wydawniczą, muzyczną (zespół Amaterasu) oraz filantropijną. Jesteśmy aktywnym członkiem Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Japońskiego w Polsce, współorganizujemy Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego oraz Turniej Wiedzy o Japonii Japan Bowl. Ale przede wszystkim razem z naszymi lektorami na co dzień realizujemy wspólną wizję szkoły nowoczesnej i nastawionej na ucznia.

Żyjemy Japonią…

Pewnego dnia zamarzyła nam się szkoła języka japońskiego, gdzie można nie tylko solidnie nauczyć się japońskiego, ale i pogłębiać swoją wiedzę o różnych aspektach kulturowych, dodatkowo nawiązując znajomości z innymi pasjonatami, czy to podczas warsztatów, czy to podczas japońskich imprez tematycznych. Nie znaleźliśmy takiej szkoły, pozostało nam więc ją stworzyć!

Cenimy bezpośredni kontakt…

Choć zdajemy sobie sprawę, że funkcjonujemy w świecie, gdzie królują Internet i Facebook, a wszystkie informacje docierają do nas w ułamku sekundy, staramy się pamiętać o tym, że są to tylko narzędzia, które nigdy nie zastąpią prawdziwych kontaktów międzyludzkich – to dlatego elementem naszej szkoły, który uczniowie najwyżej oceniają, jest niezmiennie jej atmosfera, tworzona przez ludzi spotykających się parę razy w miesiącu i robiących coś razem dla wspólnej pasji.


Jesteśmy zmianą, której chcemy dokonać…

Mamy wizję i ideały, które wciąż wcielamy w życie. Przyświecają nam w tym słowa George Bernarda Shaw: „Są ludzie, którzy widzą rzeczy jakimi są i pytają: dlaczego? Ja marzę o rzeczach, których nigdy nie było i pytam: dlaczego nie?”

Nasza misja:

“Uczyć skutecznie i z pasją, dostarczając naszym uczniom jak najwięcej okazji do kontaktu z językiem i kulturą Japonii.”

Nasze atuty

możliwość nauki języka w Japonii

konwersacje z native speakerami

warsztaty kulturowe

biblioteka

dyżury lektorskie

Nasza historia

Maj

Jak w filmie Hitchcocka – zaczęło się od wybuchu wulkanu, a potem napięcie tylko rosło. Choć szkoła istniała tylko na papierze, udało nam się zorganizować „Japonię w ZOO”, japoński Dzień Dziecka w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, na który przyszło kilka tysięcy osób. Do tej pory jesteśmy dozgonnie wdzięczni osobom, które nas wtedy wsparły!

Październik

Pierwsi uczniowie przekraczają nasze progi. Na początku było to zaledwie 15 osób, na szczęście wieść się poniosła i przybyło Was w lawinowym tempie.

Grudzień

Zainteresowani wymianą doświadczeń wstępujemy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Japońskiego. Nawet nam się wtedy nie śniło, że 2 lata później nasz lektor zostanie jego sekretarzem generalnym!

Maj

Ambasada Japonii zaprasza nas do współpracy podczas Matsuri – Pikniku z Kulturą Japonii. Współpraca ta, polegająca na przebieraniu gości w yukaty (letnie kimona), trwa do dzisiaj, a liczba wolontariuszy pomagających przy stoisku wzrosła z 2 do 25 osób, zaś samo stoisko stało się jednym z najpopularniejszych na imprezie.

Maj

Organizujemy pierwszy Ogólnopolski Konkurs Kaligrafii, którego finał odbywa się podczas Matsuri. Już rok później konkurs będzie miał zasięg ogólnoeuropejski.

Październik

Wdrażamy platformę e-learningową. Od tej pory każdy ma dostęp do tego, co było na zajęciach – nie ma wymówek, że nie było wiadomo, jaka była praca domowa;)

Wrzesień

Rebrandingujemy się na całego – zmieniamy logo, stronę www, a nawet siedzibę. Jesteśmy o krok bliżej naszego marzenia, żeby stać się najlepszą szkołą języka japońskiego na świecie!

Czerwiec

Po raz trzeci Japan Foundation docenia naszą pracę nagradzając nas dofinansowaniem szkolnej biblioteki.

Lipiec

Nasz uczeń, Dominik Grzelecki, wygłasza w Japonii przemówienie na Międzynarodowym Konkursie Krasomówczym Języka Japońskiego Dla Licealistów, a my pękamy z dumy!

Czerwiec

Podczas Matsuri – Pikniku z Kulturą Japonii organizujemy wystawę kaligrafii, głównie naszych uczniów z kursu kaligraficznego prowadzonego przez Ryotaro.

Listopad

W Centrum Bankowo-Finansowym (czyli w budynku warszawskiej giełdy) organizujemy Konferencję 100-lecia z okazji 100. rocznicy nawiązania relacji polsko-japońskich. Naszą konferencję uświetnili między innymi Ambasador Japonii, japońska publicystka Keiko Kawasoe, właściciel Uki Uki Fabryki Makaronu Taira Matsuki, właścicielka Izumi Sushi Alicja Than i członkini Sakuramai Ela Korona. Znów mnóstwo pracy, ale fajnie jest zrobić coś, czego się do tej pory nigdy nie robiło.

Marzec

Nasza uczennica, Aleksandra Oziemska, zostaje zwyciężczynią 39. Konkursu Krasomówczego Języka Japońskiego i w nagrodę wyjeżdża na 2 tygodnie do Japonii!

Maj

Wydajemy dwujęzyczny (po polsku i japońsku) „Magazyn Jubileuszowy” z okazji 100-lecia relacji polsko-japońskich. Magazyn ma ponad 100-stron i jest bezpłatnie rozdawany podczas Matsuri – Pikniku z Kulturą Japonii. Jego elektroniczną wersję można pobrać TUTAJ. Stworzenie go kosztowało nas 3 miesiące bardzo ciężkiej pracy, ale traktujemy to jako nasz wkład w historię relacji polsko-japońskich.

Czerwiec

Organizujemy grę Miejski Ninja. Uczestniczy w niej ponad 30 drużyn, które biegają jak szalone po całym Śródmieściu szukając japońskich śladów w Warszawie. Super zabawa i śmiechu co niemiara, a przy tym trochę nauki o relacjach polsko-japońskich.

Grudzień

Jak co roku organizujemy Bonenkai, imprezę żegnającą odchodzący rok. I jak co roku padł rekord frekwencji, przyszło ponad 90 osób!