Przygotowania do wyjazdu
Dzisiaj chciałabym polecić Wam parę źródeł, które przygotują Was na to, czego możecie się po Japonii spodziewać. Nie chodzi o to, żeby psuć sobie radość odkrywania wszystkiego samemu, ale o to, żeby być choć trochę wyedukowanym na temat kraju, do którego jedziemy, sięgnąć odrobinę głębiej, a nie tylko ślizgać się po powierzchni codzienności.
Zakładając, że czytelnicy tego bloga należą do pokolenia internetu, skupiłam się na źródłach internetowych właśnie. Dla tradycjonalistów na końcu podałam parę lektur w formie książki.
Kanał Rachel&Jun
Wściekle rudowłosa Amerykanka Rachel i jej niebywale przystojny mąż, Jun, mieszkają w Japonii i nagrywają filmiki o wszystkim, począwszy od swoich spacerów po okolicy, przez wywiady z przypadkowymi Japończykiami po filmiki edukacyjne, gdzie odwiedzają studia lokalnych artystów. Robią to z wdziękiem, bez popadania w denerwujący ton pouczania widza i stawiania się w pozycji osoby, która o Japonii wie wszystko. Moje ulubione filmiki:
Culture shock! Head size matters
Kanał Krzysztofa Gonciarza
Przyznam, że dopiero na potrzeby tego posta obejrzałam parę filmików, które polecili mi uczniowie. Fajnie mieć swojego agenta w Japonii, który opowiada wszystko z polskiej perspektywy. Dodatkowym plusem jest całkiem niezła jakość filmików.
21 porad – wycieczka do Japonii
Co słychać w Japonii? Zachodnie Shinjuku
Miejsca w Tokio znane z filmów
Seria NHK Begin Japanology
Zrealizowana na bardzo wysokim poziomie seria filmów dokumentalnych angielskiego kanału japońskiej telewizji NHK. Filmy mają 30 minut, więc są idealne na relaks przed snem (żeby śnić o Japonii:). Każdy poświęcony jest oddzielnemu tematowi: są filmy o japońkich zegarkach, ryżu, herbacie, termoforach (!), Kenjim Miyazawa, kawiarniach, tradycyjnych tańcach kagura…no po prostu o wszystkim. Z tego, co ja polecam:
Yoshoku, czyli o zachodnim jedzeniu przerobionym na modłę japońską
Geiko i maiko, czyli o gejszach i praktykantkach
Izakaya, czyli o japońskich pubach
I różne filmiki, które polecam:
Schoolgirls for sale – poważny i głęboki problem prostytucji nieletnich dziewczynek
Bębny TAO – po japońsku, ale o muzyce, więc język nie jest problemem. TAO to japoński zespół, którego członkowie mieszkają w odosobnieniu, poświęcając każdą chwilę na ćwiczenie gry na bębnach. Koniecznie obejrzyjcie przynajmniej od 4:30.
Moments in Kyoto – Sakura – zapierająca dech w piersiach jakość i krajobrazy. Jeśli chcecie się zawczasu cieszyć, że tam będziecie, polecam:)
Książki
Klasykiem, czytanym na wszystkich japonistykach na świecie jest „Chryzantema i miecz” Ruth Benedict, opisująca wzory myślowe Japończyków. Dobra i rzetelna książka, która musiała wywalczyć sobie pozycję, jako że autorka w momencie jej pisania ani razu nie odwiedziła Japonii! Poczytną książką jest książka Joanny Bator „Japoński wachlarz”, a jeśli wolicie coś lżejszego, wydana za Japończyka i mieszkająca w Japonii rodaczka, Anna Ikeda, opisuje życie na japońskiej prowincji.
Jeśli ktoś ma do polecenia ciekawe strony/filmy/książki, zachęcam jak zwykle do komentowania:)