Wy pytacie, my chętnie odpowiadamy!
W naszej szkole nie ma żadnych znaków zapytania.
Wyjaśniamy kwestie, które najczęściej Was interesują.
Najczęściej zadawane pytania
Szkoła i język
-
Dlaczego warto uczyć się w WSJJ?
Z trzech powodów: zatrudniamy profesjonalnych lektorów z potwierdzonymi kwalifikacjami, zapewniamy fantastyczną atmosferę i imprezy (nr 1 w naszych ankietach), a także opanowaliśmy do perfekcji prowadzenie lekcji online.
-
Czy język japoński jest trudny?
Wbrew opiniom, pod względem wokalnym, japoński jest dla Polaków stosunkowo łatwy do opanowania. W odróżnieniu od chińskiego czy wietnamskiego, nie posiada on tonów. Poza tym, japońskie głoski typu shi czy chi, które sprawiają kłopoty osobom angielskojęzycznym, wymawia się tak samo jak głoski polskie (si oraz ci). Nieco większe wyzwanie stanowi pismo znakowe, chociaż ułatwieniem są tzw. sylabariusze - coś w rodzaju alfabetu, gdzie zazwyczaj jeden znak odpowiada jednej sylabie.
Według japońskiego Ministerstwa Edukacji, aby Japończyk mógł bez problemu posługiwać się własnym językiem, musi opanować 2000 tzw. znaków codziennego użytku (o wiele mniej niż w języku chińskim). Jednak aby móc po prostu poradzić sobie w codziennym życiu w Japonii, wystarczy znajomość już około 800 znaków.
-
W jakim wieku są najczęściej uczniowie WSJJ?
Średni przedział wiekowy w naszych grupach to 15-25 lat. Do kursu dopuszczane są osoby od 7. klasy szkoły podstawowej, górnej granicy oczywiście nie ma.
Kursy
-
Kiedy i jak mogę się zapisać?
Rekrutację do grup od zera prowadzimy w październiku, styczniu i czerwcu. Do grup można się zapisywać, jak tylko grafik zawiśnie na stronie, a zwykle ma to miejsce na trzy miesiące przed rozpoczęciem danego kursu. Zapisy odbywają się drogą internetową, poprzez formularz zgłoszeniowy.
-
Czy muszę zapisać się od razu na cały rok? (dotyczy zapisów w październiku)
Nasz kurs posiada roczny syllabus. Jeśli więc chcesz osiągnąć poziom przewidziany dla kursu, powinieneś uczęszczać na lekcje przez rok. Umowa uwzględnia taki czas, ale oczywiście rozumiemy, kiedy będziesz musiał zrezygnować wcześniej. Możesz to zrobić w dowolnym momencie kursu, również przed rozpoczęciem nowego semestru. Pamiętaj tylko o zachowaniu miesięcznego okresu wypowiedzenia.
-
Uczyłem się już japońskiego, ale nie wiem do której grupy się zapisać.
Najpierw zerknij na opis poziomów (Zobacz). Jeśli mimo wszystko wolałbyś upewnić się, co do swoich umiejętności, napisz test poziomujący, który znajdziesz TUTAJ. Wyślij go nam wraz z adresem e-mail, a my wkrótce odezwiemy się do Ciebie. Pomocne będzie również, jeśli napiszesz nam, z jakich podręczników dotychczas się uczyłeś.
-
Czym różni się kurs standardowy od intensywnego?
Kurs standardowy i intensywny to ten sam program, zakres materiału i podręcznik. Jaka jest więc różnica? Na kursie intensywnym przerabiasz w 90 godzin lekcyjnych tyle materiału, ile na standardowym wykonuje się w 120 godzin. W związku z tym, kurs intensywny to trochę mniej czasu na gry i konwersacje oraz więcej prac domowych. Podsumowując: kurs intensywny jest dla osób, które nie mogą wygospodarować czasu na zajęcia dwa razy w tygodniu i są gotowe poświęcać go więcej na samodzielną naukę.
-
Mam zajęcia z polskim lektorem, ale wolałbym native speakera.
Staramy się, aby na poziomie A1 i A2 uczeń miał kontakt z lektorem mówiącym po polsku. Takiej osobie jest po prostu łatwiej wyjaśnić zawiłości gramatyki i pochodzenie znaków, kiedy Twój japoński jeszcze raczkuje. Chyba nie chcesz, aby już na początku uczył Cię Japończyk, który mówi w dialekcie kansai ;)
Native speaker najczęściej wkracza do akcji na wyższych poziomach. Japończyków zatrudniamy wyłącznie po szkoleniu z nauczania japońskiego jako języka obcego i po kursie metodycznym. To daje gwarancję, że uczy Cię osoba dobrze przygotowana do zawodu, a nie ktoś, kto tylko dorabia po godzinach w szkole językowej. Ogólnie uważamy jednak, że mniej istotne jest to, czy lektor jest Japończykiem czy Polakiem. Ważniejsze jest jego przygotowanie. Nasi lektorzy dodatkowo są też pod stałym nadzorem metodycznym.
-
Czy mogę przepisać się do innej grupy w trakcie kursu?
Tak, jeśli tylko jest w niej wolne miejsce.
-
Czy prowadzicie grupy dziecięce?
Na kursy grupowe przyjmujemy młodzież od 13. roku życia, a więc od siódmej klasy szkoły podstawowej. Aktualnie nie planujemy poszerzenia oferty dla dzieci, ale prowadzimy lekcje prywatne w cenie 90 zł za 45 minut.
-
Z jakich aplikacji korzystacie podczas zajęć online?
Podczas e-lekcji wykorzystujemy ZOOM-a. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne narzędzie, które nie wymaga tworzenia konta użytkownika oraz instalacji na komputerze.
-
Czy zajęcia online będą prowadzone także po pandemii?
Jak najbardziej. Idąc za głosem 85% naszych uczniów, postanowiliśmy zostawić je w naszym grafiku już na stałe i całkowicie zrezygnować z lekcji stacjonarnych na rzecz e-lekcji.
Płatności
-
Jak mogę rozłożyć płatności za kurs?
Masz cztery możliwości: możesz zapłacić z góry za cały kurs, oddzielnie za każdy semestr, rozłożyć płatność za semestr na pół lub płacić miesięcznie. W przypadku ostatniej opcji doliczamy jednak 10 proc. do ceny kursu. W przypadku chęci rozłożenia płatności za kurs na raty, daj nam o tym znać w formularzu zgłoszeniowym.
-
Dlaczego muszę zawrzeć umowę ze szkołą?
Niektóre szkoły nie wymagają umowy, ale są one w mniejszości. Na pierwszy rzut oka wydaje się to atrakcyjne, bo możesz bez konsekwencji zrezygnować z kursu. Wszystko zależy jednak od zapisów w umowie. U nas obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia, podczas którego wciąż możesz uczestniczyć w zajęciach.
Umowa zabezpiecza nie szkołę, ale przede wszystkim Ciebie. Taki dokument określa liczbę godzin, Twoje prawa (np. czy możesz prosić lektora o pomoc w przypadku nieobecności) oraz obowiązki szkoły. Zupełnie teoretycznie: jaką masz gwarancję bez umowy, że w trakcie kursu np. Twoja rata nie zostanie zwiększona, bo akurat kilka osób w grupie się wykruszyło? U nas wszystko masz czarno na białym.
-
Gdzie mogę kupić podręczniki?
Nie musisz kupować żadnych książek. W cenie kursu otrzymasz pakiet startowy, który składa się z naszego autorskiego podręcznika, zeszytu i kart do nauki znaków.
-
Czy mogę kupić książki i materiały nie zapisując się na kurs?
Niestety, nie ma takiej możliwości. Nasze autorskie podręczniki oraz materiały edukacyjne stworzone zostały wyłącznie dla uczniów.
-
Co się dzieje, kiedy muszę zrezygnować z kursu?
Zrozumiemy, kiedy uznasz, że jednak nie znajdziesz czasu na dodatkowy japoński. Jeśli zrezygnujesz przed rozpoczęciem kursu, zwrócimy Ci 100 proc. wpłaconej kwoty. Jeśli zrobisz to później, umowa ma miesięczny okres wypowiedzenia. Oznacza to, że zwrócimy Ci kwotę potrąconą o odbyte zajęcia, a także lekcje z kolejnych 30 dni licząc od daty złożenia rezygnacji. Oczywiście nie musisz podawać nam powodu rezygnacji, ale pamiętaj, że informacja powinna być podana pisemnie (e-mail lub pismo).
Wiesz już wszystko? Teraz wybierz swój kurs online
-
Kurs grupowy
-
Kurs indywidualny
Skontaktuj się z nami
534 034 437 (pon-pt, w godz. 9-14)
Klawiatura japońska
Klawiatura japońska
- Alt + H - pisanie w Hiraganie
- Alt + K - pisanie w Katakanie
- Alt + R - pisanie w Rōmaji
- Alt + ↓ - zmień tryb wpisywania na następny
- Alt + ↑ - zmień tryb wpisywania na poprzedni