← Wróć do listy artykułów

Jak pandemia wpłynęła na japońskie małżeństwa?

Jak pandemia wpłynęła na japońskie małżeństwa?

Nikogo już nie dziwi fakt, że coraz więcej par decyduje się na wspólne mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego – kiedyś jednak zdarzało się to o wiele rzadziej, a dla niektórych, to już w ogóle było nie do pomyślenia. Podobnie sytuacja wyglądała w Japonii.

Tam jednak decyzja o poczekaniu z wspólnym mieszkaniem do ślubu w wielu przypadkach okazała się mieć jednak przykre konsekwencje! Niektóre z par przez to, że nigdy wcześniej razem nie mieszkały i w związku z tym nie spędzały ze sobą na co dzień aż tak dużo czasu, dopiero w trakcie miesiąca miodowego przekonywały się, jak bardzo są niekompatybilne!

Rozwody po takich nieudanych podróżach poślubnych były na tyle częstym zjawiskiem, że powstało na nie nawet specjalne określenie:narita rikon (成田離婚). Rikon, to właśnie japońskie określenie na “rozwód”, natomiast narita odnosi się do lotniska Narita, na którym to nowożeńcy lądowali po swoim miesiącu miodowym już zdecydowani na podpisanie papierów rozwodowych.

Innym dosyć nietypowym “rodzajem” japońskich rozwodów jest również jukunen rikon (熟年離婚). W przypadku tego rozwodu za przyczynę wskazuje się konflikty, które wystąpiły po przejściu obojga lub jednego z współmałżonków (najczęściej męża) na emeryturę. Chodzi tu więc o małżeństwa, które przez lata widziały się najpewniej jedynie kilka godzin dziennie i w konsekwencji nie potrafiły sobie poradzić z sytuacją, w której zmuszone były do spędzania ze sobą większej ilości czasu.

Patrząc na te dwa wzorce można by przypuszczać, że panująca pandemia również przyczyni się do olbrzymiego wzrostu liczby rozwodów w Japonii! Podobne przypuszczenia mieli również sami Japończycy, bo nie minęło dużo czasu od wybuchu pandemii, a już w użyciu pojawiło się hasło korona rikon (コロナ離婚). W pierwszej połowie roku można było w mediach przeczytać nawet o firmie oferującej małżeństwom osobne pokoje do wynajęcia, by zapewnić współmałżonkom “oddech” od siebie nawzajem i tym samym pomóc im uniknąć rozwodu.

Co ciekawe, wyniki corocznej ankiety przeprowadzanej niedawno przez japońską firmę ubezpieczeniową Meiji Yasuda Life Insurance Company wskazały na to, że niemal co piąty respondent uważa, że pandemia zbliżyła go ze współmałżonkiem/współmałżonką.

Spodziewalibyście się takich wyników, czy wręcz przeciwnie? A może nie do końca ufacie tym rezultatom? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Skontaktuj się z nami

zapisy@wsjj.pl - zapisy/zapytania o kursy
kontakt@wsjj.pl - cała reszta :)
690 096 058 - centrala

dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 9-14

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz telefonicznie, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. czytaj więcej