← Wróć do listy artykułów

#STAY HOME w wydaniu japońskich artystów

#STAY HOME w wydaniu japońskich artystów

Mamy już środek lata, a niestety końca pandemii nie widać. Chociaż część restrykcji została zniesiona, hasło “Stay Home” wciąż jest głośno powtarzane na całym świecie. Dotyczy to również Japonii – tam także zachęca się ludzi do pozostania w domach i zachowania odpowiednich środków ostrożności w miejscach publicznych.

Wiele mówi się jednak o negatywnych skutkach takiej izolacji na samopoczucie i stan psychiczny – człowiek, jako istota społeczna potrzebuje regularnego, “żywego” kontaktu z innymi osobami. Niektórzy cierpią też z powodu nadmiernego stresu wywołanego sytuacją pandemiczną.  Zdając sobie sprawę z tego, w jak ciężkim położeniu mogła się znaleźć część ich fanów, grupa bardzo popularnych i znanych japońskich artystów wzięła udział w projekcie, którego celem było nagranie piosenki, która podniesie ludzi na duchu w tych trudnych czasach.

Piosenka, o której mowa, to 「もう一度」- jej tytuł można przetłumaczyć dosłownie na “Jeszcze raz”. Utwór został nagrany we fragmentach, w domach biorących udział w jego nagrywaniu artystów i następnie został zmontowany w jedną całość. Artyści, których usłyszeć można w tym utworze, to wokalista zespołu One Ok Rock – Taka, wokalista zespołu WANIMA, o którym wspominałam jakiś czas temu – KENTA, wokalista zespołu AAA – Nishijima Takahiro, występujący również solo pod pseudonimem Nissy, a także kilkoro solowych wykonawców: Abe Mao, Ayaka, Aimer, Shimizu Shōta oraz Miura Daichi.

「もう一度」opowiada o emocjach, jakie możemy odczuwać podczas pandemii – o tym, że nie możemy już znieść tragicznych wieści w wiadomościach, czy o tym, że chwilami czujemy potrzebę znalezienia winnego całej tej sytuacji. Artyści poprzez nagranie tego utworu chcą pokazać, że wiele z nas czuje dokładnie to samo, jednak – i to jest zdecydowanie najważniejsze przesłanie tej piosenki – nie możemy się poddawać.

Wers “Jeszcze raz” dotyczy bowiem tego wszystkiego, co będzie po pandemii, no bo ta prędzej, czy później, ale jednak się skończy. A wtedy jeszcze raz będziemy mogli wziąć za rękę, czy przytulić naszych bliskich, nie martwiąc się o ich zdrowie. Jesteśmy w tym razem i przetrwamy to razem – to wiadomość przekazywana w tej piosence.

Wszystkich, którzy czują, że potrzebują tego rodzaju podniesienia na duchu, serdecznie zachęcam do posłuchania tej piosenki. A od siebie dodam, że mam nadzieję, że pomimo tej okropnej pandemii wszystko dobrze u Was i u Waszych bliskich i trzymacie się dzielnie! Nie dajmy się!

Skontaktuj się z nami

zapisy@wsjj.pl - zapisy/zapytania o kursy
kontakt@wsjj.pl - cała reszta :)
690 096 058 - centrala

dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 9-14

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu, w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Warszawską Szkołę Języka Japońskiego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz telefonicznie, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. czytaj więcej