Szkoła letnia

Zapewne, jak każdy uczący się języka japońskiego, chciałbyś wyjechać do Japonii, ale masz sporo wątpliwości – bo daleko, drogo, bo nie wiesz czy sobie poradzisz. Chcąc ułatwić naszym uczniom „pierwszy kontakt” z Japonią co roku organizujemy wyjazd językowo-kulturowy do Kraju kwitnącej Wiśni. Za każdym razem wprowadzane są drobne zmiany, ale każdy wyjazd trwa 14-16 dni licząc od dnia wylotu z i przylotu do Polski. 2-3 dni spędzamy zwiedzając Tokio, resztę pobytu spędzamy w Shizuoce i Sakaki.

W Tokio zatrzymujemy się w hostelu i zwiedzamy, co tylko się da. W Sakaki i Shizuoce mieszkamy u host family, dlatego od naszych uczniów wymagamy podstawowej znajomości języka japońskiego (poziom od A1 w górę, czyli min. rok nauki).

Podczas pobytu w Sakaki i Shizuoce zanurzysz się w japońskiej kulturze i codzienności: ugotujesz z miejscowym kołem gospodyń zupę miso, w japońskiej podstawówce opowiesz o polskiej kulturze, zatańczysz na festiwalu i ubrany w yukatę będziesz podziwiał sztuczne ognie.

Podczas całego wyjazdu, oprócz atrakcji kulturowych, organizujemy zajęcia językowe w terenie, które pomogą Ci w codziennej komunikacji z hostami i mnóstwem innych ludzi, których poznasz, pomogą interpretować zachowania i gesty nietypowe dla naszej kultury oraz uchronią Cię przed popełnieniem faux pas (choć Japończycy to bardzo wyrozumiały naród).

W roku 2020 nie planowaliśmy wyjazdu w powodu olimpiady w Tokio (tłumy, wysokie ceny itp.). Potem wybuchła pandemia. Zapowiada się, że w roku 2021 olimpiada w Tokio i pandemia nałożą się, dlatego na chwilę obecną nie planujemy wyjazdu również w 2021 roku. Wiemy, że bardzo Wam zależy na wyjeździe (nam też!), ale już pomijając olimpiadę, dopóki nie będzie wiadomo „co z pandemią”, nie jesteśmy w stanie poczynić żadnych kroków przygotowawczych do wyjazdu na szkołę letnią. Jest to nie tylko kwestia ryzyka, ale i np. 2-tygodniowej kwarantanny po przyjeździe do Japonii.

ILE KOSZTUJE WYJAZD?

Koszt wyjazdu, 6000 zł dla uczniów WSJJ, 7000 zł dla osób spoza szkoły, obejmuje:

 bilet lotniczy w obie strony
 transport: lotnisko Narita – Tokio – Shizuoka – Sakaki (w Sakaki kończymy program, jako że większość osób nie wraca do Tokio, tylko dalej zwiedza Japonię)
 zakwaterowanie w hostelu Tokio
zakwaterowanie u rodzin w Shizuoce i Sakaki oraz wyżywienie (śniadania i kolacje)
 zajęcia z języka japońskiego w czasie wyjazdu
 dodatkowe atrakcje (np: wizyta w kuźni mieczy japońskich, warsztaty kaligrafii, herbaty itp)

Powyższa suma nie uwzględnia:

Osobistych wydatków (pamiątki itp.).
Transportu i wyżywienia w Tokio, bo często jeździcie gdzieś sami, więc ciężko uśrednić wydatki na transport i jedzenie. W Tokio spędzimy 2 dni, bilet 1 dniowy to 700 jenów, czyli około 20zł, koszt dziennego wyżywienia to około 100zł.
Ewentualnej wizyty w onsenie (bo zwykle nie wszyscy wchodzą) – koszt około 500 jenów, czyli 15zł.
Biletu powrotnego do Tokio i na lotnisko Narita po zakończeniu programu, bo zwykle większość zostaje w Japonii i każdy dojeżdża z innego miejsca. Koszt biletu Tokio-Narita to około 1200 jenów (40zł).

Powyższa cena wyjazdu jest gwarantowana tylko w przypadku osób, które zakwalifikują się na wyjazd do 20 stycznia 2019. Wtedy kupujemy bilety i jeśli zgłosisz się po tym terminie musisz się liczyć zarówno z wyższą ceną wyjazdu, jak i tym, że niekoniecznie polecisz tym samym lotem, co grupa.

UWAGA! Wyjazd nie jest wyjazdem zorganizowanym – wszyscy uczestnicy wykupują ubezpieczenie na własną rękę i wyjeżdżają na własną odpowiedzialność. Nasza szkoła jedynie pomaga w doprowadzeniu do wyjazdu oraz zaaranżowaniu uczestnikom na miejscu wyżej wymienionych pozycji wchodzących w koszty wyjazdu i nie czerpie z tego żadnych zysków.

MIEJSCA KTÓRE ODWIEDZIMY W JAPONII

Tokio
Co tu dużo mówić, wszyscy je znają. Jedno z największych, najbardziej niesamowitych miast na świecie. 12 milionowa aglomeracja, która przyciąga co roku rzesze turystów. Zwiedzimy zarówno tokijskie downtown, czyli Asakusę, gdzie upojeni zapachem kadzideł w świątyni Sensoji, przejrzymy lokalne stoiska z yukatami i pamiątkami. Zahaczymy o Shibuję, z jej sławnym przejściem dla pieszych i posągiem Hachiko. W Shinjuku obejrzymy panoramę miasta z 50. piętra ratusza miejskiego i zanurzymy się w gąszcz uliczek z elektroniką, polując na okazje.

Shizuoka
Choć rozmiarów Warszawy, z japońskiego punktu widzenia jest miastem raczej średniej wielkości. Położona jest na japońskim wybrzeżu od strony Oceanu Spokojnego, pomiędzy Tokio a Nagoją. Znana w całym kraju jako największy producent herbaty, cieszy oko rozsianymi gdzieniegdzie herbacianymi polami oraz widokiem na morze. Nie ma w niej blichtru, ale i zgiełku Tokio, dzięki czemu uczniowie mogą w spokoju poświęcić się zacieśnianiu więzi z japońską rodziną.

Sakaki
Japońskie miasteczko, właściwie wieś, licząca zaledwie 16 tys. mieszkańców, położona w prefekturze Nagano nad rzeką Chikuma. Otoczona japońskimi Alpami miejscowość ta jest znana z połowów ryby ayu oraz „mysiej rzodkwi” (nezumi daikon), z której wyrabia się sake. W Sakaki na własnej skórze poczujemy różnicę między czasem płynącym w Tokio, a na wsi. Poznamy lokalną społeczność, odwiedzimy miejscową szkołę podstawową i pomożemy w uprawie pola, a gdy się zmęczymy, zanurzymy się w miejscowym onsenie gorące źródła) z widokiem na całą dolinę.

PRZYKŁADOWY GRAFIK WYJAZDU
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Poza 6000zł na wyjazd, ile będę potrzebował pieniędzy?

Transport i wyżywienie w Tokio to koszt około 120zł dziennie (spędzimy tam 2 dni). Na pamiątki/wydatki osobiste (np. lunche i napoje w środku dnia w Sakaki i Shizuoce) radzilibyśmy przeznaczyć 500-1000zł.

A jeśli chcę zostać w Japonii dłużej niż trwa program szkoły letniej?

Wystarczy, że do końca stycznia podasz nam datę, kiedy chcesz wrócić do Polski i taki bilet zarezerwujemy. Pamiętaj tylko, że inna data powrotu może wpłynąć na cenę biletu, a tym samym wyjazdu.

Czy poradzę sobie językowo?

Około połowa uczniów na naszych wyjazdach to osoby po 1 roku nauki. Zawsze podkreślamy, że wyjazd językowy nie ma większego sensu, jeśli język już się zna, także językowo najlepsze efekty widać właśnie, gdy wyjeżdża się z podstawową znajomością języka. Wszystkie skomplikowane językowo sprawy dotyczące noclegów i transportu załatwiamy my, żebyście mogli się skupić na codziennych rozmowach podczas zakupów i z hostami.

Nie lepiej/taniej wyjechać samemu?

Czy lepiej? Naszym zdaniem, jeśli chcesz poznać Japonię od środka, jeśli chcesz poznać ludzi, a nie tylko oglądać zabytki, to nasz wyjazd jest do tego idealny. Czy taniej jest wyjechać samemu? 14 dni w Japonii x 3000 jenów (nocleg w pokoju wieloosobowym w hostelu) + 14 x 3000 (wyżywienie+transport) = 84,000 jenów = 3000zł. Dodaj do tego bilet samolotowy (+2700-3000zł), a wyjdzie, że wyjazd z nami jest tańszy albo przynajmniej w takiej samej cenie, jak indywidualny. A na pewno ciekawszy:)

REKRUTACJA NA WYJAZD LATEM 2019

Rekrutacja trwa do 20 stycznia 2019. Osoby, które zgłoszą się po tym terminie muszą się liczyć z wyższą o kilkaset złotych ceną wyjazdu wynikającą z wyższej ceny biletu kupionego po tym terminie (aczkolwiek nie zawsze jest tak, że bilet od razu drożeje).

Warunki potrzebne do ubiegania się o uczestnictwo w wyjeździe to:

– wiek powyżej 18 lat w dniu wyjazdu
– ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny
– paszport ważny na 6 miesięcy od dnia wyjazdu do Japonii
– podstawowa znajomość języka japońskiego (poziom A1/Nihongo Noryoku Shiken N5) – w przypadku osób spoza szkoły przeprowadzamy obowiązkowy test oceniający poziom kandydata

Dodatkowym warunkiem przygotowanie prezentacji (o niej dokładnie poniżej) oraz gotowość do wygłoszenia jej z pamięci podczas wyjazdu.

Przebieg rekrutacji:

– przesłanie nam do 15 stycznia 2019 roku prezentacji* oraz maila zawierającego imię, nazwisko, wiek oraz informacje o poziomie językowym kandydata (osoby, które tego nie zrobią, nie mogą się ubiegać o uczestnictwo w programie)

– (15-25) krótka rozmowa po japońsku mająca określić poziom językowy kandydata

– krótka rozmowa po polsku oceniająca gotowość kandydata do wyjazdu

* Podczas wyjazdu w różnych miejscach prezentujemy polską kulturę. Żeby ułatwić sobie zadanie, każdy uczestnik przed wyjazdem tworzy krótką prezentację w Power Poincie po japońsku (pomagamy w tłumaczeniu), która powinna spełniać następujące warunki:

– składać się z maksymalnie 5 slajdów (bez slajdu tytułowego i końcowego)

– każdy slajd powinien zawierać przynajmniej jedno zdjęcie (być atrakcyjny graficznie)

– tekst do każdego slajdu nie powinien być dłuższy niż 3 krótkie zdania

Prezentacja w powyższym kształcie jest warunkiem przystąpienia do rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego należy ją przygotować wcześniej i według podanych wyżej wytycznych. Nie akceptujemy szkiców prezentacji, tylko gotowe prezentacje, spełniające powyższe warunki. Prezentacja w momencie rozmowy rekrutacyjnej może być po polsku – samo tłumaczenie, w którym pomagamy, może się odbyć później.